Mam troje dzieci, z których dwoje w tym roku kończy szkołę średnią i zdaje maturę. Do tej pory otrzymywałam na trójkę dzieci zasiłek rodzinny od 1 września danego roku do 31 sierpnia następnego roku. Niestety, na lata 2015/2016 na syna przyznano mi zasiłek tylko do końca kwietnia 2016 r., a na córkę - tak jak dotychczas, tj. do końca sierpnia 2016 r. W MOPS-ie tłumaczono mi, że to ma związek z zaświadczeniami ze szkoły, w których poszczególne szkoły wskazały inne terminy zakończenia nauki. Syn uczy się w technikum i z zaświadczenia wynika, że skończy naukę 30 kwietnia 2016 r.,a w zaświadczeniu wydanym przez szkołę córki (LO) wskazano, że skończy naukę 31 sierpnia 2016 r. Nie zwróciłabym na ten fakt uwagi, jednak w konsekwencji, na córkę mam przyznany zasiłek do 31 sierpnia 2016 r., a na syna tylko do końca kwietnia 2016 r. Za jaki okres prawidłowo powinien być przyznany zasiłek rodzinny na dzieci kończące w danym roku szkołę?

- Na kanwie podobnego stanu faktycznego Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku wydał wyrok, w którym stwierdził, że w rozumieniu Ustawy o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 139, poz. 992 ze zm.) nauka w szkole kończy się wraz z zakończeniem roku szkolnego, stąd prawo do zasiłku rodzinnego przysługuje w tym przypadku do 31 sierpnia, mimo iż zajęcia dydaktyczno-wychowawcze w klasie maturalnej kończą się w kwietniu (II SA/Bk 809/07 - Wyrok WSA w Białymstoku). Jednocześnie w orzeczeniu sąd wyjaśnił, że prawo do świadczeń rodzinnych ustala się na okres zasiłkowy, przy czym zasada ta dotyczy również zasiłku rodzinnego. Według tej ustawy okresem zasiłkowym jest okres od 1 września do 31 sierpnia (obecnie: od 1 listopada do 31 października) następnego roku kalendarzowego i na taki okres ustala się prawo do świadczeń rodzinnych. Z kolei, zgodnie z Ustawą o systemie oświaty rok szkolny we wszystkich szkołach i placówkach rozpoczyna się 1 września każdego roku, a kończy - 31 sierpnia następnego roku. Dlatego sąd przyjął, że nauka w szkole to okres roku szkolnego, stąd nauka ta kończy się z 31 sierpnia i do tej daty przysługuje wypłacany w okresie zasiłkowym zasiłek rodzinny.

Orzeczenie to zostało wydane pod rządami ustaw, które od czasu jego wydania były nowelizowane. Analiza orzecznictwa prowadzi jednak do wniosku, że wykładnia przepisów, na podstawie których przyznawane są zasiłki rodzinne, pozostała taka sama.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Nowe święto państwowe 19 lutego 2020. 19 lutego 2020 roku obchodzimy Dzień Nauki Polskiej. Andrzej Duda podpisał ustawę. Czy 19 lutego 2020 będzie dniem wolnym od pracy i szkoły?

Chodzi o 14 hektarów gruntów przejętych w 1948 r. przez Skarb Państwa na cele reformy rolnej. Sąd drugiej instancji nie uwzględnił apelacji. Orzeczenie jest prawomocne.

Warszawa. Kiedy będzie obowiązywał zakaz handlu w niedziele? Ustawa weszła w życie 1 marca 2018 roku. Kiedy możemy spodziewać się utrudnień? Które sklepy zostaną zamknięte, a gdzie w Warszawie będziemy mogli zrobić zakupy w niedziele objęte zakazem? W 2020 roku sklepy będą mogły ...

Rok szkolny 2019/2020 wszedł w drugą część odf nowego roku kalendarzowego. Tuż po feriach zimowych początek nauki w drugim semetrze. W nowym semestrze najważniejsze pytanie na dziś: kiedy są ferie zimowe? Kiedy wypadają dni wolne od szkoły, święta, ferie zimowe i wakacje? Sprawdź...

To wiadomość dla osób, które w 2019 roku chociaż raz otrzymałeś świadczenie z ZUS. Zakład właśnie wysyła formularze PIT, a także przekaże poinformuje do Urząd Skarbowy. Deklaracje wysyłane będą sukcesywnie, tak aby otrzymali je oni najpóźniej do końca lutego.

Scouring Pad In Roll

W 2020 r. mamy zdecydowanie gorszy układ dni wolnych niż w 2019 r. ale umiejętnie planując długi weekend lub urlop można odpocząć. Jak to zrobić" wystarczy zaplanować wolne według poniższej ściągi. Sprawdź dni wolne w 2020 roku i niedziele handlowe [KALENDARZ]

Polska Press Sp. z o. o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie Gazeta Współczesna podlegają ochronie.

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Kitchen Scrubber, Semi Finished Sponge, Semi Finished Scourer - Bunker,https://www.bunkerscourer.com/